Leadership Connect Alumni2019-08-08T19:26:13+00:00

Leadership Connect Alumni

Class of 2018 – 2019

Tony Maier, Automatic Spring Products Corp

Morgan Rescorla, Best Financial Credit Union

Jamie Weber, Brilliance Publishing

Derek Gajdos, City of Grand Haven

Paula Beck, Community Shores Bank

Josh Lester, CS Erickson

Wendy Leonard, GHSP

Erin VanderKlok, GHSP

Holly Cole, GHACF

Cecil Hammond, GHAPS

Erik Booth, GH Board of Light & Power

Ashley Larrison, GH Charter Township

Hannah Olechnowicz, GH Schools Foundation

Joani Kooiker, JSJ Corp.

Samantha Follett, Light Corp.

Josh Hooker, Light Corp.

Jordan Kelly, Manpower

Tracie Witteveen, NPR of America, Inc.

John Valasco, PPG

Tiffany VanderKolk, Scholten Fant

Josh Roberts, Shape Corp.

James O’Neal, Stanco Metal Products, Inc.

Meredith Long, Tri-Cities Family YMCA

Class of 2017 – 2018

Chad Safranski, Beacon Recycling

Joe Sturgill, Brilliance Publishing

Brian Paul, Camp Blodgett

Melissa Wells, Chemical Bank

Stacey Trowbridge, Disability Network Lakeshore

Cali Caluza, Extended Grace

Alan Hughes, GHSP

Rick Osmun, GHSP

Molly Snyder, GHSP

Chris Riker, GHACF

Andrew Ratke, GHAPS

Erica Czaja, Johnson Center for Philanthropy at GVSU

Michael Eldred, JSJ Corporation

Sarah Khodl, Chamber of Commerce

Chad Nienhuis, Lakewood Construction

Cory Sackett,Light Corp.

Joslyn Wagenmaker, Michigan Mortgage

Gwen Luban, OAISD

Emily Westerbeke, Rycenga Building Center

Jeremy Monteith, Salvation Army

Toby Jacobson, Shape Corp.

Aida Tanaka, Shape Corp.

Heather Singleton, Spring Lake Township

David Burdo, Tri-Cities Family YMCA

Julie Bunke, Tri-Cities Historical Museum

Class of 2016 – 2017

Tracy Bremmer, Chemical Bank Beacon

Crystal Bultje, Scholten Fant

Jay Cutie, Steadfast Engineered Products, LLC

Lucas DeJonge, Shape Corporation

Nicole Gasparovich, Light Corporation

Bethany Grossman, JSJ Corporation

Dreyton Hardy, Automatic Spring Products Corp

David Howard, GHSP

Tammy Huffman, Brilliance Publishing

Chris Koches, GHSP

Jessica Kossuth, City of Grand Haven

Mark John Lackner, Biosolutions

Stacey McManus, Four Pointes Center for Successful Aging

Erica Phelps, Tri-Cities Family YMCA

Aaron Puff, Fifth Third Bank

Sarah Schaible, Shape Corporation

Holly Schroeder, Manpower

Mary Sherman, The Chamber of Commerce

Becky Staal, Staal LLC

Melaine Swiftney, GHACF

Eric Wolffis, Rycenga Building Center

Class of 2015 – 2016

Amy Cole, Polyply Composites, LLC

Cort Corwin, Shape Corporation

Megan Crumbacher Doss, Special Events

Kelly Keuning, Fifth Third Bank

Kellen Kiley, Scholten Fant

Jennifer Klaasen, Light Corporation

Matthew Kosc, GHSP

Katie Krizan, St. Patrick-St. Anthony Parish

Patty MacDonald, GHACF

Krista Midkiff, Polyply Composites, LLC

Jim Nutt, JSJ Corporation

Bridgette Oakes, Brilliance Publishing

Gordon Peckham, GHSP

Hilary Phillips, Dake Corporation

Dan Radley, Fifth Third Bank

Scott Robertson, GHAPS

Holly Severance, Shape Corporation

Diane Sheridan, GH Main Street DDA

Matthew VanPortfliet, City of Grand Haven

Skip Westmaas, Steadfast Engineered Products LLC

Keith Wilks, NPR of America, Inc.

Amy Wolffis, The Chamber of Commerce

Nicholas Zientarski, Project 10 Kids

Class of 2014 – 2015

Troy Harrison, Brilliance Publishing

Evan Creswell, Chamber of Commerce

Vester Davis, City of Grand Haven

Evan Luczak, Communtiy Shores Bank

Chris Streng, Dake Corporation

Roger Siegel, Fifth Third Bank

Tamara Jalving, GHSP

Lauren Grevel, GHACF

Heather Panozzo, JSJ Corporation

Karen Phelps, Landmark Innovations

Tom Michele, Light Corporation

Carrie Tuls, Love Inc

Amanda Molenkamp, MACkite

Lynn Negen, MACkite

Steve Skodack, Shape Corporation

Valerie Williams, Shape Corporation

Ashley Wirgau, Spring Lake Country Club

Mike Shelton, White Pines Intermediate School

Class of 2013 – 2014

Jason Gifford, Brilliance Publishing

Dena Hitsman, Chemical Bank

Larry Huttenga, TG Manufacturing

Wendy Jobin, Salvation Army

Brian Karabelski, Shape Corporation

Erin Kleist, Northwestern Mutual

Laura Kraly, Loutit District Library

April Lathrop, Habitat for Humanity

Barbara Lee, Kandu Inc.

Debra Mann, GHAPS

Steven Radtke, Tri-Cities Historical Museum

Kara Riemersma, Shape Corporation

Abby Selby, Selby Tax & Accounting

Donna Sokolow, GHSP

Mary Snedeker, City of Grand Haven

Andy Usik, Fifth Third Bank

Meredith VanVelzen, Smile Grand Haven

Joel VanderBand, Red Apron

Lauri Wagner, Grand Haven Tribune

Class of 2012 – 2013

Nichole Abbott, Rehmann

Amy Bessinger, City of Grand Haven/Spring Lake Township

Steve Bolhuis, Beacon Recycling

Elizabeth Butler, Light Corporation

Todd Brown, Lakeshore Fittings

Cathy Collins, GHSP

Ben Froese, Media 1

Mike Hawkins, Shape Corporation

Alexis Hylarides, Fifth Third Bank

Jeffrey Marcus, Robinson School

Jason Meyer, Shape Corporation

Ben Robbins, Community Shores Bank

Dan Ruiter, City of Ferrysburg

Kathlyn Schierbeek, Brilliance Publishing

Jennifer VanVoorst, Ottawa County Michigan Works

Class of 2011 – 2012

Jane Anderson, The Salvation Army

Christina Bergman, Tri-Cities Family YMCA

Jay Blanchard, Shape Corporation

Deb Broemer, Comprehensive Ear & Hearing

Mitch Buikema, Shape Corporation

Stephanie Cross, City of Grand Haven

Leanne Feldpausch, GHSP

Courtney Geurink, Chamber of Commerce

Adam Glover, Lakeshore Fittings, Inc.

Cathy Gould, De Boer, Bauman & Company, PLC

Scott Grimes, GHAPS

Mindy Homan, Medallion Instrumentation Systems

Kristin Johnston, Comprehensive Ear & Hearing

Valerie Livingston, GHAPS

John Martin, Loutit District Library

Jordan Neiger, Manpower

Eric Post, Scholten Fant

Chad Sayen, MS Tube Technologies

Bradley Wierenga, Fifth Third Bank

Kyle Williams, Coaching Partnerships, PLC

Class of 2010 – 2011

Scott Bacon, Shape Corporation

Michelle Bailey, Tri-City Family YMCA

Andrew Brown, FourSquare Financial Group

Bob Castro, Medallion Instrumentation Systems

Jessica Des Noyers, Varnum LLP

Aaron Dickinson, Shape Corporation

Kate Drake, GHAPS

Sheila Gonnella, Anthony’s Kicked Up Catering

Jill Heyboer, Christian Haven Home

Sam Janson, City of Grand Haven

Kristen Klempel, Chamber of Commerce

Mary Kay Moran, Loutit District Library

Dan Newville, Lakeshore Fittings, Inc.

John Parker, Elzinga & Volkers

Jamie Rosenberg, Shape Corporation

Barb Skeels, Chemical Bank

Jody Sprite, GHSL Waterfront Holiday Inn

Doug Start, GHAPS

Casey Vinton, Fifth Third Bank

Nicholas Winsemius, Board of Light & Power

Class of 2009 – 2010

Angela Baker, Buchweitz/Schultz & Assoc.

Craig Fuller, GHSP

Brandon Hall, GHAPS

Dan Hansen, Shape Corporation

Stephanie Hitsman, Manpower

David Horne, Spring Lake Wesleyan Church

Kristin Keery, City of Grand Haven

Jeromy LaRock, Red Line Mechanical

Ron Mann, Chemical Bank

Sarah Moritz-Hochhuth, Tri-Cities Ministries Counseling

Shannon Morton, Greater Ottawa County United Way

Jenna Paparella, Chamber of Commerce

Dr. Levi Pulver, Pulver Chiropratic

Justin Raha, Grand Finale Desserts & Pastries

Steve Rauschert, Lakeshore Employee Benefits

Liz Stuck, Grand Haven Tribune

Michelle Thyfault, Tri-Cities Family YMCA

Frank Tobin, Shape Corporation

Jill Vander Stel, Northwest Ottawa Rec. Program

Tracy Wilson, GHAPS

Dathan Zang, Harbor Industries

Class of 2008 – 2009

Craig Arends, Shape Corporation

Steven Avram, GHAPS

Kellie Bradbury, Fifth Third Bank

Marlene Brostrom, United Way

Dean Buntley, Tri-Cities Family YMCA

Elizabeth Carson, Manpower

Todd Dumbrell, MS Tube Technologies

Grant Gerig, Pliant Plastics

Dana Kollewehr, Main Street DDA

Paul Kunde, GHAPS

Jonathan Laug, Shape Corporation

Courtney Macha, HPower & Associates

Becky Mattson, Michigan Commerce Bank

Mike Meyer, Greenridge Realty

Renee Molyneux, Board of Light & Power

Denise Moore-Hudson, Fifth Third Bank

Joseph Novakoski, Elzinga & Volkers

Dave Reierson, Net Shape International

Gail Skruch, Loutit District Library

Kimberly Talaga, Chamber of Commerce

Bob Taylor, ISG

Class of 2007 – 2008

Ann Anys, RCM Technologies

Kate Augustyn, GHAPS

Jason Balavich, MS Tube Technologies

Jeff Baxter, Elzinga & Volkers

Bill Beland, Net Shape International

Lynne Bosgraaf, Light Corporation

Salena Corner, Center For Women in Transition

Bob Coyne, GHAPS

Brent Ewing, Harbor Industries

Beth Hanis, Habitat for Humanity

Crystal Horne, ISG

Pete Klahorst, Shape Corporation

Craig Krastins, GHSP

Kristin Kratt, Board of Light & Power

Paulina Lawton, United Way

Mindy Linebaugh-Smith, Fifth Third Bank

David Miller, Chamber of Commerce

Ed Smith, Grand Transformers

Lisa Sutterfield, City of Grand Haven

Shauna Warners, Macatawa Bank

Rob Weykamp, Shape Corporation

Scott Windemuller, McKeough Land Co.

Harrison Withers, Media 1

Tina Zellman, MS Tube Technologies

Class of 2006 – 2007

Sheryl Avery-Meints, Retired

Mark Brooky, Grand Haven Tribune

Ester Burns, GVSU

Ellen Eich, Fifth Third Bank

Rob Fuller, Shape Corporation

Ruthanne Griffin, GVSU

Ann Haruki-Shelton, GHAPS

Brad Heinritz, H & H Enterprise

Chris Houghtaling, C. Houghtaling & Associates

Holly Johnson, GH Area Community Foundation

Ryan Keenan, Scholten Fant

Kurt Klaassen, Klaassen Funeral Home

Chad Lahey, Encore Lakeshore

Marc Langeland, Light Corporation

Staci LeFurge, Board of Light & Power

Abby Lucas, Macatawa Bank

Cathy Petersen, Manpower

Kimberly Schmidt, GVSU

Kyle Verplank, Shape Corporation

Steve Wexall, GHSP

Chris Willis, Media 1

Class of 2005 – 2006

Kathy Barber, Harbor Industries

Angie Barksdale, Ottawa Co. Michigan Works

Pamela Blake, Chamber of Commerce

Allison Boyer, Loutit District Library

Jennifer DeHaan, Kelly Services

Edna Duer, Board of Light & Power

Rob Francis, Grand Haven Tribune

Shawn Howley, MS Tube Technologies

Rick Huisman, Eastern Floral

Kristyn Ireland, NOCH

Sandy Katt, City of Grand Haven

Molly McMillan Miles, Stifel

Randy Stille, Shape Corporation

Tracy Straight, Bank One

Barbara VerDuin-Berko, Ver Duin’s, Inc.

Ron Villanueva, GVSU

Tara Walston, Huntington National Bank

Terri Zomerlei, Be Medical Spa

Class of 2004 – 2005

Kaitlin Boyink, Fredricks Design

Ed Brooks, Loutit District Library

Ed Garner, Chamber of Commerce

Blake Hotz, Kandu Incorporated

Colleen Huddas, American Cancer Society

Bill Lucksted, GVSU

Barb Luders, NOCH

Jackie Money, Casting Technology Company

Michael Novakoski, Elzinga & Volkers

Gay Maria Ray, The Stanton Group

Karen Reenders, The People Center

Ronnie Reeves, J.A.A.R., Inc.

Brad Springer, Scholten Fant

Adam Twa, United Way

Tony Verplank, Pliant Plastics

Class of 2003 – 2004

Kevin Blanding, GHAPS

Raymond Breiding, Horizon Medical

Bruce Burgess, Wolverine Construction

Marci Cisneros, Grand Haven CVB

Bradley Fisher, Scholten Fant

Kerry Fitzgerald, Loutit District Library

Jon Hofman, Board of Light & Power

Simone Jonaitis, GVSU

Anil Mandala, GHSP

Cindy Moe, Light Corporation

Ross Reuderdahl, Scholten Fant

Jason Riemersma, Dake Corporation

Brenda Kolenda, Fifth Third Bank

Hiedi Yates, Harbor Humane Society

Ted Yonker, Robbins Road Hardware

Greg Zost, Pinnacle Construction